Smartfon jest nam bliższy niż laptop

Przypomnijcie sobie czasy kiedy komputer osobisty stojący w domu, był czymś niecodziennym. Nie każdy mógł sobie pozwolić na jego kupno. Domowe komputery osobiste popularyzowane były intensywnie przez ostatnich kilkanaście lat.

Po dłuższym czasie dotarliśmy do momentu w którym komputer stał się czymś normalnym. Podobny proces miał miejsce w przypadku dostępu do Internetu. Komputer połączony z Siecią zyskał nową moc i pokazał, że to połączenie (komputer+dostęp do Internetu) odmieni losy wszystkich zsieciowanych ludzi.

W międzyczasie pojawiły się telefony umożliwiające przeprowadzenie rozmowy niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy. To był zauważalny krok. Każdy z nas odczuł skutki tych zmian. Telefony z kolei niedługo później ewoluowały do formy „smartphone”. I tutaj po cichu dokonała się najważniejsza zmiana, której nie wszyscy są świadomi.

Jaki jest komputer osobisty?

Urządzenie nazywane smartfonem, to nic innego jak zminiaturyzowany komputer, który mieści się w kieszeni. Gdybyście spojrzeli do jego wnętrza, znajdziecie w nim wszystkie części, które znajdują się w tradycyjnym laptopie.

Jednak to nie wszystko, bo smartfony są lepszą wersją komputera – dokładane są do nich praktyczne moduły: GPS, Aparat (lub nawet 2), pamięć przenośna, latarka etc. Dwadzieścia lat temu „komputer osobisty” oznaczało, że z komputera mogą korzystać jego właściciele. Od 9 stycznia 2007 roku, kiedy to Steve Jobs zaprezentował światu iPhone’a to smartphone stał się osobistym przenośnym komputerem.

Wiecie dlaczego jest bardziej osobisty niż laptop?

  •  Jest najbliżej nas. To smartfon towarzyszy nam wszędzie gdzie się znajdujemy. Siedzi w naszej kieszeni, albo torbie, coraz częściej zajmując miejsce portfela.
  •  Smartfona raczej nikomu się nie pożycza. Jeśli telefon jest Twój, to można uznać, że nie przechodzi z rąk do rąk. To właśnie uznaję za najlepszą definicję słowa „osobisty” – czyli Twój, niczyj inny.
  • Masz na nim swoje programy, swoją historię, swoje przyzwyczajenia, których oprogramowanie się uczy.
  • Jedna historia konta w Google powoduje, że przeglądany Internet jest spersonalizowany pod Ciebie. Jedni uważają to za atut, inni nie.
  • Wszystkie konta pocztowe i tożsamości internetowe w jednym miejscu. Na smartfonie możesz pozwolić sobie na to, aby być zawsze-zalogowanym do ulubionych aplikacji: Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Google  itd. Korzystając z komputera do którego dostęp mają inni ludzie, zawsze ryzykujemy przypadkowym udostępnieniem danych wrażliwych.
  • Coraz częściej dostęp do smartfona blokowany jest np. odciskiem palca. A trudno znaleźć inny, bardziej „osobisty” sposób na zaznaczenie Twojego sprzętu.
  • Komputer osobisty? Ta definicja powinna odejść już w cień. Przy wszystkich powyższych atutach, smartfon to najbardziej osobiste urządzenie elektroniczne jakie możemy w dzisiejszych czasach posiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *